Menu

Kufuata @ Lockdownlive Twitter.

scdsc

maelezo

  • Serikali ya Jina: Vincent Gamboa
  • Idadi kujiandikisha: 23079-086
  • Umri:44
  • Muda aliwahi:20+ miaka
  • Nyumbani Town: Los Angeles, CA (Afrika ya Kati)
  • Sentence:30 yrs.
  • Sasa Mfawidhi:Njama za kusambaza Cocaine Base
  • Alias:Vizious Bone
  • Kutolewa Tarehe: 2020
  • Gerezani Maegemeo:Damu (East Side Outlaw 20 's)
  • Mzunguko wa Ushawishi:Tewhan Butler
  • Taasisi:USP Victorville
  • Jambo zuri kuhusu maisha ni kwamba maisha ni safari na katika safari hii tutakuwa na uzoefu wa wengi kwamba kuruhusu sisi kujifunza masomo mengi. Nini sisi kutokana na uzoefu huu na kile sisi kufanya na elimu hii itajulikana na sisi.

What the F—?!

 

wtfI recently read an article in the USA Leo where three young white men admitted they were out HUNTING black people when they ran over and killed a 47-year-old black car plant worker, James Craig Anderson, katika Jackson, Mississippi. The article went on to say that District Court Judge Carlton Reeves sentenced Deryl Paul Dedmon, age 22, kwa 50 miaka; John Aaron Rice, age 21, kwa 18 1/2 miaka; and Dylan Wade Butler, age 23, kwa 7 miaka, for the most serious counts against them, committing a HATE CRIME.

This article forced me to critically analyze the entire body of facts surrounding my 30-years sentence for 96.6 grams of CRACK-COCAINE. I was not out hunting addicts to buy crack from me. I never beat, ran over or killed my clientele. Jambo la ukweli, it was important to me that ALL customers be treated with RESPECT regardless of race. I even made it a priority to help the less fortunate, and this included the children of parents who were addicted to any form of a controlled substance. I would purchase clothing and food for the children whose family had been destroyed by ADDICTION. No I do NOT seek to diminish my contribution to the systemic destruction of these people and my community. For this I sincerely offer my deepest APOLOGIES, as well as my commitment to assist in the STRUGGLE to uplift fallen humanity from this destructive behavior.

This article clearly shows me that I am also a victim of a hate crime. I am a black man who has been beat and run down by the criminal justice system and buried alive in prison for over 22 miaka kwa 96.6 gramu ya ufa-cocaine. Compare the two scenarios and tell me where is the JUSTICE.

  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Read this book!

Chagua lugha


Hariri Tafsiri

Haraka Shots

Jamii