2498
Menu

Kufuata @ Lockdownlive Twitter.

scdsc

maelezo

  • Serikali ya Jina: Quaheem Edwards
  • Idadi kujiandikisha: 10800-084
  • Umri:28
  • Muda aliwahi:6 + yrs.
  • Nyumbani Town:Paterson, NJ
  • Sentence:20 yrs
  • Sasa Mfawidhi:Njama za Kusambaza, Silaha, Shahidi Vitisho
  • Alias:Ng'ombe-Splish
  • Kutolewa Tarehe:2024
  • Gerezani Maegemeo:Damu
  • Mzunguko wa Ushawishi:Charles Taylor Jr., Daudi Drone, Joshua Carrell, Tewhan Butler
  • Taasisi:USP Tucson
  • Mimi sasa kujua nini nataka nje ya maisha kwa mwenyewe, familia yangu na jamii yangu. Mimi ni madhubuti kuhusu kujenga na mabadiliko ya. Juu ya karatasi, Mimi daima kuwa na uhusiano. Mimi alichukua kiapo! Lakini mimi bang kwa sababu halisi sasa, au sababu za wachache: BADILISHA, Upliftment na PROSPERITY. Yawe!

Tu venting

Kuwa katika mazingira haya, nyuma ya ukuta huu, anapata ngumu kwa nyakati kuchukua mawazo mbali na mazingira haya. Hatimaye, kushuka dhahiri katika. Nini anaendelea mimi kusonga? Vizuri, Mimi kuangalia nyuma juu ya mtu binafsi nilikuwa wakati mimi kwanza aliingia Ofisi ya Magereza, na mimi kulinganisha yeye binafsi mazingira hii molded.

Kama mtu, kuhoji tabia yangu, nia na maamuzi si hiari. Mimi sasa maudhui na mtu nimepata kuwa. Mara juu ya muda, I worried about my mind state, more so because of the mistakes I’ve made in the past. This was before I came to the realization that we are all human. God created no one man perfect in form but striving for perfection has sharpened my blade. My life has always been an open book. While some refrain from dwelling on the past, I’ve learned to embrace it. It is the old me which has helped define the new me. Leo, I am a role model. Raised as a gangsta but here today I stand a man before anything!

I’m blessed to have been raised and schooled by both parents. Although the love is unbalanced, these unfortunate circumstances seemed to have strengthened my bond with my mother. My father and I have always been tight, cool even, but in a big brother little brother kind of way. He is like the brother I’ve never had. Our relationship is somewhat of a gift and a curse. While I admire the fact that we are able to build on any level, I still find myself in search of that fatherly love.

I believe in family first and not just those who carry my last name; but also those who may have started out as just associates and over time have become close. Friends are over-rated! I admire God’s laws and find the rules set by man hilarious but interesting. One must learn to separate the two. I was told, “A wise man hears one word but understands two.Everything that is said has more meaning than it seems. So I try to separate the two and choose my words wisely.

Throughout this journey in letting bygones beI’ve also learned the more one tends to forgive, the more they are only begging to be fucked!

I appreciate you all following and getting to know me!

LOVE!

Ng'ombe

  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Read this book!

Chagua lugha


Hariri Tafsiri

Haraka Shots

Jamii