Menu

Kufuata @ Lockdownlive Twitter.

scdsc

maelezo

  • Serikali ya Jina: George Frison
  • Idadi kujiandikisha: B-06712
  • Umri:50
  • Muda aliwahi:15 1/2 miaka
  • Nyumbani Town:Chicago (Auburn-Gresham)
  • Sentence:42 miaka
  • Sasa Mfawidhi:Mauaji
  • Alias:G-Ball
  • Kutolewa Tarehe:2042
  • Gerezani Maegemeo:N /
  • Mzunguko wa Ushawishi:Kenneth Key
  • Taasisi:Pickneyville Correctional Center
  • I have to accept responsibility for knowing better and not doing better.

George Frison

Jina langu ni George Frison aka G-Ball. Mimi nataka 50 umri wa miaka na alifufuka Southside ya Chicago katika eneo Auburn-Gresham, juu ya Borderline ya Englewood.

Nimekuja kutokana na kile wengi kufikiria kuwa vizuri-kwa-nini familia, kama wazazi wangu inayomilikiwa na kuendeshwa biashara upholstery katika kitongoji wetu duniani 79th na Loomis. Mimi pia alikuwa kukulia katika Kanisa la Kilutheri na kuimba katika kwaya.

Katika 1980, Mimi nilikuwa kupambana na mvulana juu ya msichana. Baada ya mfululizo wa kulipiza kisasi na ndugu zake wakubwa dhidi yangu, na ubinafsi mpinzani katika kitongoji yangu dhidi yao, I joined one of Chicago’s most notorious street gangs, The Black Gangster Disciples.

In an attempt to make a name for myself, I began committing horrific acts of violence to prove that I wasn’t just a church going spoiled rich kid with a silver spoon in his mouth. Some of my acts of violence were so brutal that they put fear into the hearts of some of the gangsters I was attempting to emulate.

I was incarcerated for the first time at 16 years of age for possession of firearms. Katika 17, I became a father.

Katika 1984, I landed a job with the Chicago Transit Authority. It was during this time that I began to sell cocaine, and eventually began to use the product I was selling, which led to a downward spiral and loss of employment. Kibaya zaidi, I was introduced to heroin and became addicted to that as well.

In several feeble attempts to get clean, I moved to Detroit, Michigan and Cleveland, Ohio, for a time, but always returned to Chicago to engage in the same folly I fled from.

Katika 1989, I went to prison for shooting one man four times, leaving him paralyzed from the waist down, and beating an other man with a pool cue. While in prison, I earned a G.E.D., Associates of Applied Science, and a Certificate in Business Management.

Upon my release from prison in July, 1997, I returned to work at my father’s upholstery business. I worked and stayed clean and sober for at least 10 miezi. Growing impatient, feeling like I should’ve been further along in life, I began to sell drugs again. Things went well for a while, but on my wedding day, Desemba 11, 1999, I drank champagne to celebrate, which started me drinking and around May, 2000, I began using cocaine and heroin again.

In June 2001, I was arrested for murder. Katika 2005, I was convicted and sentenced to 42 years of prison for accountability for murder. Though I am extremely bitter for currently being incarcerated for a crime that I did not commit, I have to accept responsibility for knowing better and not doing better. After doing a fearless moral inventory of my life, I’ve reached the conclusion that it was not my lack of opportunity that impeded my progress in life, but what I did with the opportunities I was given.

I am currently still fighting to regain my freedom. In addition to my legal struggles, I am aspiring to become a published author. To date, I’ve written an autobiography and a collection of poems, essays and short stories. I would be EXTREMELY HUMBLED and GRATEFUL to anyone who may be able to assist me in manifesting this dream into reality.

Asante kwa muda wako.

Dhati,

George Frison #B-06712

P.O. A 999

Pinckneyville, IL 62774

P.S. Nina 15 and a half years in on a 42 years sentence at 100%. I’ve spent a total of 24 miaka ya maisha yangu gerezani. My out date is May 2042.

 

 

  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Read this book!

Chagua lugha


Hariri Tafsiri

Haraka Shots

Jamii