Мени

Следете @ Lockdownlive на Твитер.

scdsc

детали

 • Владата Име: Quawntay Адамс
 • Регистрирај се Број: 06534-025
 • Возраст:40
 • Време служев:
 • Роден град:Compton, Калифорнија
 • Реченица:35 години
 • Тековната задолжен:Possession of Marijuana
 • Алијас:Bosco
 • Датум на издавање:2034
 • Затвор Припадност:Затвор Припадност
 • Круг на влијание:
 • Институција:USP Ханаанската

на Кодош

Оваа проза е за кодош. Некои може да го најдете офанзива, но јас сум принуден да пишувам за тоа за доброто на вас, ги просветуваше за тоа како кодоши може да биде контра-продуктивно за заедницата. Пред да може целосно да се разбере како на кодош може да биде пречка за просперитетот на една заедница, прво треба да се разбере она што кодош е и како тие дојдоа во врска со.

Историја на цинкарат

Snitching се случува се додека постои човек, но многу се чини дека за да го поврзете на терминот со криминалот и Црна заедници. Ние често слушам на Црна заедници се нетолерантни на кодоши. Оваа нетолеранција однесува назад кон ропство кога црнците се спротивставена на една со друга, како начин за роб мајстори да ја задржат контролата и цел над робовите–кои во голема мера се побројни на плантажите. за третира, посебни привилегии, и да избегнат казна во рацете на мајсторот, себични робови ќе се внимава на другите робови и го пријават своето однесување и дека планира да господар на заведување. Како робови води слобода и моменти на задоволство, на кодош често застана на патот.

кодошење Денес

Денес кодошење се уште е иста, но во поинаква форма. Многу луѓе се збунети поимот за луѓе кои едноставно се поддржуваат своите граѓански должности. На кодош не е на старата дама загледан известување за злосторствата извршувани во нејзиното соседство на прозорецот; тоа не е жена која повикува на полицајци и вели дека таа била силувана, ограбиле, или претепан; тоа не е човек кој повикува на полицијата да го пријавите дека тој е киднапиран и претепан од група насилници. Сите овие безопасни луѓето имаат право да се заштити и себеси и своите заедници се брани по секоја цена од предатори–дури и ако тоа значи повикување на полицајци и испраќање на насилни предатори во затвор. Тие не се кодоши, туку само го почитуваат законот граѓаните користејќи го Законот за себе и за својата заедница заштита.

На кодош, on the other hand, е дека sneaky, себични поединец кој жртвува животот и слободата на другите за своја корист. Често, тој е самиот кривично. Тој ги користи другите како картичка се-надвор-of-затвор-бесплатно. Тој не се занимава со благосостојбата на заедницата–како што често се преправа дека кога сведочеше во суд–неговата грижа е самиот.

Зошто е кодош уште една пречка во црнечката заедница?

На кодош нема емпатија и паѓа од дрвото на себичност. За своја корист, тој ќе лежи и фабрикувам злосторства на штета на другите. Тој нема никакви проблеми да одвојува ненасилни мажите од нивните семејства и креирање на заедници на деца без татковци кои немаат улога модели и лидери.

Можеби се чини дека јас сум се протега на овој малку, но доказите може да се најде во Америка војната против дрогата, каде кодоши помогне на Владата во исуши црнечката заедница на ненасилна, финансиски-ориентирани луѓе со испраќање на нив во затвор за екстремни количини на време.

И сега, кога бизнисот со дрога е намалена во многу црна заедници, Владата има поставено други стапици во кои кодоши се користат.

Лажни грабежи Сташ куќа

По наредба на владата, кодоши плен на млади браќа и ги изигравам за учество во лажна “скривам куќа” грабежи. Пленот се привлечен од ветувањето за кражба на стотици илјади долари’ вредност на паричните средства и лекови, но ветувањето излезе да биде влада осилото дека мрежи младите мажи децении зад решетки за заговор да се украдат пари и лекови кои навистина не постои.

Тоа е обесхрабрувачко да се видат толку многу млади браќа се влечел по кодоши, но тоа е дури и повеќе вознемирувачки дека нашите браќа, пријатели, и партнери се одговорни за фабрикување како изигравам. Како и мажите со структура и принципи, нема сума на пари или предвремено ослободување од затвор треба да биде во можност да ни примами да им помогне овековечат системски циклус кој е веројатно делумно одговорни за искоренување на татковците, лидери, работна сила, и гласачите од нашите заедници. Но кодош нема принципи. Само поради таа причина, на кодош е пречка за нашиот раст.

  

Leave a Reply

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *


Read this book!

Изберете јазик


Измени Превод

Брзи снимки

Category