Мени

Следете @ Lockdownlive на Твитер.

scdsc

детали

 • Владата Име: Quawntay Адамс
 • Регистрирај се Број: 06534-025
 • Возраст:40
 • Време служев:
 • Роден град:Compton, Калифорнија
 • Реченица:35 години
 • Тековната задолжен:Possession of Marijuana
 • Алијас:Bosco
 • Датум на издавање:2034
 • Затвор Припадност:Затвор Припадност
 • Круг на влијание:
 • Институција:USP Ханаанската

Приказна за Срам

disgrace

Што ви се прави за да го прочитате е вознемирувачка. Фактите приказната ќе се налути и sadden секој кој ќе го истражува. Тоа е толку вознемирувачки тоа што јас не знам како да го стави. Сепак, Принуден сум да пишувам за тоа за доброто на осудува ваквото однесување и предупредување на родителите и заедниците да плаќаат поголемо внимание на емоционална и ментална благосостојба на момчињата, кои може да се чини дека се емотивно и мислено запоставени, или на друго место своите деца да се случи да биде предмет на приказната за срам.

во февруари 10, 2017, во времето кога претседател Доналд Трамп и новоименуваниот јавниот обвинител Џеф Седници претерани бројот на криминал и вети дека ќе ги намали, 39-годишниот Мелвин Ерл Земјоделец Џуниор. беше уапсен и обвинет за низа грабежи и сексуални напади против постари жени во Лонг Бич, Калифорнија. Полицијата тврди дека Мелвин ограбен постари жени на нишан и, во некои случаи, сексуално нападнати од жените. Такви кривични дела не само што го прикажуваат негативна слика за младите црнци, но, исто така, го храни пропаганда на нашата возбуда што ги поттикнува луѓето како Трамп и сесии за да се стави повеќе од нас во затвор.

По веста за злосторства Мелвин Фармер е обвинет дека се болни и вознемирувачки. Но, она што е уште вознемирувачки е фактот што знам овој dude. Срам ми е да кажам дека, но тоа е вистината. И тоа е загрижувачки. Знам гангстери, Убијците, насилници, и огромен број на други видови на одметниците и лоши јаболка, но никогаш во мојот живот мислев дека ќе бидам во можност да се каже дека јас знам еден дечко кој ограбува и сексуално напаѓа постарите жени. Прочитав и слушнале приказни за пичове како што, но јас секогаш го најде тоа тешко да се поверува дека навистина постојат.

До одреден степен, тоа е тешко за мене да се верува дека Мелвин Земјоделец можеше да стори такво срамно работи. Веројатно затоа што јас наивно веруваше дека мажите кои не кривични дела, како ова се осаменици кои би биле заклучени во подруми гледа На Одење мртов свои животи. Но, Мелвин не беше тој тип на Dude. Тој беше популарен човек кој се чинеше дека имаат повеќе од чувство на гордост. As a kid, тој–за разлика од мене–избегнуваше од банда удира и трговија со дрога. Тој беше на сите американски кошаркар кој заработил целосна стипендија за Јута. Тој беше наметнат да биде следниот Ален Ајверсон и предвидено да биде друга приказна гето успех.

Сепак, наместо да стане успешна приказна, Мелвин стана предмет на срам приказна. Една приказна која налути и ме растажува. Една приказна која чини повеќе како кошмар. Оној што го исполнува мојата глава со сите видови на мисли: Дали тој навистина го направите ова? Ако е така, тој треба да се убие . . . Секоја секунда од неговиот живот и секој здив што останува се должи на неговите жртви . . . Неговиот единствен активности треба да бидат нивните команди. Мислам дека на овие дами: Дали некој таму за да ги утеши? Дали има стотици млади црни мажи таму ги поддржуваат и уверувајќи ги дека нивните предатор не ни се претставуваат како народ? Како ќе криминал влијаат на овие жени и нивните заедници? Дали тие и нивната заедница засекогаш плашат младите црнци? Ние некогаш ќе бидат добредојдени во нивната заедница?

Тоа е јасно да се види дека оваа приказна на срам има поголемо влијание отколку повеќето би се замисли. И влијанието може да трае подолго од жртвите и предатор. Влијанието може да биде толку драстично дека тоа може да го овековечат системски стравови и неправдите многу подлабоко од оние искусни од страна на овие постари жени. Единствениот начин да се победи е да се дојде до суштината на проблемот и го направи она што може да се спречи овие видови на кривични дела од се случува. Ова бара признавање на фактори кои може да се претвори младо момче како кошарка играат Мелвин во човек што е обвинет дека. Дали е тоа отсуство на таткото и позитивна улога модели, кои за возврат предизвикува многу млади црни момчиња да се погледне до негативни извори за да се дефинира што значи да се биде човек? Дали е тоа насилни? Слики понижувачки жени? Видео игри? музика? филмови? Може да игра улога на сиромаштијата? Изолација? безнадежност? Злоупотреба на дрога? Без оглед на фактори се, ние треба да бидат способни да ги идентификуваат, така што можеме да се обидеме да се осигура дека нема други младо момче ќе го направи наслови како Мелвин, и да биде следната срам приказна.

  

Leave a Reply

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *


Read this book!

Изберете јазик


Измени Превод

Брзи снимки

Category