Мени

Следете @ Lockdownlive на Твитер.

scdsc

детали

 • Владата Име: Michael Key
 • Регистрирај се Број: K-54135
 • Возраст:37
 • Време служев:15+ години
 • Роден град:Чикаго, IL
 • Реченица:ЖИВОТ
 • Тековната задолжен:Убиство, Обид за убиство, Armed Robbery, Home Invasion
 • Алијас:Mike G
 • Датум на издавање:N / A
 • Затвор Припадност:Гангстер ученик
 • Круг на влијание:Kenneth Key
 • Институција:Stateville поправниот дом
 • If you always do what you’ve always done, then you’ll always get what you’ve always gotten.

Private Prisons, Human Capital and The Prison Industrial Complex

justice-money-law-prison-mass-incarceration

Кој навистина ја капитализира надвор од сиромаштија?

Кога сте таму прават тоа што го прават, било законски или противзаконски, во очите на некој друг ќе се капитал, chattel, може да се искористи како средство за да им помогне на тоа лице или лица се обезбеди својата иднина.

Дали овие луѓе се грижат дека нивната безбедност е обезбедено врз грбот на своите ближни?

Се разбира, тие не се! For some, не сите, тие едноставно се шетаат со своите глави во песок, несвесни за светот кои не се директно околина свои. Но, други се знае точно кој сте и што ви претставува за нивната иднина и нивните семејства. Овие луѓе се грижат ништо за вашите проблеми или борби на вашето семејство, пријатели и соседи. За нив ќе претставува ништо друго освен броеви во нивните банкарски сметки и акции во нивните акции портфолија. Мислам дека тоа ќе ве изненади за да дознаете кој некои од овие луѓе навистина се. Вие би можеле да се седи со нив или да разговараат со еден од нив во моментов!

Зошто лоши работи дозволено да се случи да се добри луѓе?

Јас често се слуша прашањето, зошто се лоши работи дозволено да се случи да се добри луѓе? Никогаш не сум имал одговор на тоа прашање пред, но сега јас. Notice, Реков на одговори и не на одговорот.

Криминалот е копиле дете на сиромаштијата.

Сиромашните едноставно го прават она што треба да направите за да преживее. Понекогаш овие работи се против законите на човекот и владата, а понекогаш и тие се против законите на природата и Бог. Но, се чини, секогаш постои некој таму за да профитираат и да се богати на кршење на овие закони. не би издржал на разумот дека овие someones имаат дадено интерес во одржување на одредени области осиромашени и криминал остарените? Зарем не би, исто така, стои на разумот дека овие someones would want people in power to look after and secure their positions and profits in what has become a multi-billion dollars a year enterprise? Можеби сте слушнале за него, или можеби сте биле накратко разлика од него. Можеби сте разделени од тоа во моментов.

Затворот индустриски комплекс

Затворите се уште главната провинција на држави и влади. Now prisons are being privatized and have become big business of major of major corporations. сега овие someones има име, иако се предмет на промена, и лице, иако малку нејасна. Во Америка постојат two major corporate players in the phenomenon of mass-incarceration, израсток на институцијата на ропството, with vested interest in keeping people in prison and the profit margins derived from one’s incarceration. првиот е Корекции корпорација на Америка (ЦЦА) со седиште во Тенеси. Вториот е Гео група со седиште во Флорида. Двете компании се јавно се тргува на њујоршката берза. Почнувајќи од јули 2015 ЦЦА се издадени околу 117 милиони акции на берзата, со пазарна вредност од $4.05 МИЛИЈАРДИ. GEO Групата има издадено околу 75 милиони акции, со пазарна вредност од $2.76 МИЛИЈАРДИ.

Дури и банките сопствени акции во затворите- the very same banks in your neighborhood that will not give you a loan because you do not have collateral.

Банките, исто така, имаат дадено интерес во одржување на сиромашните, сиромашните и одредени населби криминал остарените. Ако имате милиони инвестирани во затворите, не ќе биде во ваш најдобар интерес е да се задржи распространети криминал?

Банките не се единствените компании со акции во затворите. Here is a list of some of the shareholders I can provide with my limited resources. (извор: Затвор Правни Вести, Август 2015)

Калифорнија вработените во јавниот сектор пензискиот систем– 366,300 акции во ЦЦА и 204,900 акции во ГЕО група.

Државата Њујорк наставниците во пензискиот систем– 254,520 удел во ЦЦА и 106,971 акции во ГЕО група

Калифорнискиот државен наставниците во пензискиот систем– 219,984 акции во ЦЦА и 132,914 акции во ГЕО група

Наставниците во пензискиот систем на државата Кентаки– 28,409 акции во ЦЦА и 25,941 акции во ГЕО група

Наставниците во пензискиот систем во Тексас– 3,530 акции во ЦЦА и 2,247 акции во ГЕО група

Орегон Вработените пензиски фонд со јавноста– 35,754 акции во ЦЦА

Состојбата на Алјаска Вработените пензионирање фонд– 49,840 акции во ЦЦА и 32,920 акции во ГЕО група

Јас само да именува повеќе, но овие седум потенцира мојата поента само парична казна. Претходно јас ти реков дека ќе бидете изненадени од некои од луѓето со акции во затворите. Бев најмногу згрозени од фактот дека наставниците се акционери во затворите. Истите тие луѓе кои би требало да бидат оформувањето главите на нашите деца и млади се дел од причината зошто истиот децата и младите луѓе се без татковци и мајки. Тоа не е да се каже дека се директно вклучени, но тие се индиректно потхранувањето генерациски циклус на затворање, сиромаштијата и неуспех.

Авангард Group Inc. е најголем акционер на акции со ЦЦА 16.79 милиони акции во вредност од $578.9 million. Други врвни институционални инвеститори се Успеа советници сметка with 6.4 милиони акции и Лондон Ко. Вирџинија with 6.13 милиони акции. На Банката на Њујорк Мелон Корп сопственик 2.46 милиони акции на берзата ЦЦА и Велс Фарго и компанија сопственик 1.24 милиони акции.

Авангард Group Inc. Исто така е најголемиот институционален инвеститор во ГЕО група, сопственик 11.43 милиони акции. Не само што институционални инвеститори сопствени акции во овие компании, но исто така и на директори, како дел од нивните компензациски пакети. Дури и иконите син крајот на Врховниот суд, THURGOOD MARSHALL е, THURGOOD Џуниор, кој исто така е доушник на ФБИ, е сопственик на акции во ЦЦА, околу 42,391 акции, и седи на Одборот на директори на ЦЦА.

While institutional ownership is a matter of public record, most individual shareholders own stock through brokerage firms, mutual funds, retirement accounts, and other investment vehicles. This makes it almost impossible to learn whether or not federal and state lawmakers, corrections officials, судии, state and district attorneys, and other stakeholders in the criminal justice system own shares in CCA or GEO Group.

Because CCA is headquartered in Tennessee but incorporated in Maryland, under Maryland state law, Maryland Corporation and Association Code §2-513 (2013) only shareholders who own at least 5% of the outstanding stock of a company may inspect and copy its stock ledger or list of shareholders. GEO Group is required to allow investors to inspect and copy its shareholders list upon request pursuant to § 607.1602 (2)(в) of the Florida Business Act. But the request must be made in “good faith” и “proper purpose”. The purpose must be described with “reasonable particularity” and the records to be inspected must be directly connected with the shareholder’s purpose. Florida law prohibits shareholders from selling or otherwise distributing any information or records obtained from the company for reasons that are not related to the proper purpose specified when requesting the records. Таму е $5,000 fine applicable for violations of that provision. As a result GEO Group’s shareholders list cannot be distributed without violating Florida law and incurring civil penalties. All that to say, unless we are part of the group, we cannot see their toys! I guess we will have to find out who the new slavemasters are some other way.

In Illinois and states across the country, there are small towns that are economically dependent on the prison(на) in their town or neighboring communities. There are private contractors such as electricians, plumbers, masons, and others, not even to mention prison guards, administrators and other staff. There are hundreds of little jobs required to operate and maintain a prison. Prisoners do most with a civilian supervisor. Prisoners are paid less than $30.00 per month in some areas, while the civilian supervisor can make $75,000-80,000 per year.

Then there are the telecommunications companies i.e. Securus и GTL, music vendors, books and magazine sellers, and commissary vendors who alone make hundreds of millions of dollars per year. There are also everyday solicitors and scam artists who recognize prisoners and their families are easy prey.

Instead of asking who capitalizes off of poverty, maybe the question should be- who does not?

If you do not believe the prison industrial complex is just another means of enslavement and prisons are modern plantations, you need only look at the income generated by and from prisons in America. Now think about and research the income generated through slavery. The South went to war over that income! The Civil War was not just about freeing the slaves. The Civil War was about economics and wealth. Because of slave labor, the South was richer than the North, even though the South was dependent on the North for those riches. Slavery propped up the southern economy and individual wealth of southerners much like the prison industrial complex does today’s economy.

Fortune 500 companies basically own your future and the future of your children. I say your children’s future because no one is safe. How many freed slaves were captured and re-enslaved? Ништо не се сменило. The slave owners CCA and GEO Group are still giving out bonuses to the slave catchers (police) and the judges for returning their lost property.

I hope you can use the information in this post as the basis for your understanding and future research into the big business of prison.

You are not safe and neither are your children!

As long as we continue to be the grease that lubricates the constantly turning wheel of financial growth for so many people, innocent men, women and children will continue to come to prison at alarming rates each and every year.

Men and women of color are becoming an endangered species. Everyone including ourselves is hunting us into extinction. I know they and we have convinced you that your life and the lives of your family, friends and neighbors do not matter. But I tell you here and now that they and we are wrong. You matter. Your life matters. Who you are now and who you become matters!!

You are LOVED and you are CHERISHED for no other reason than you simply being. It is now time for you to live up to that LOVE.

Remember you are descendants of great people and rich culture. Sure we lost our way, но, во одреден момент, what child does not? The Bible, во Битие, претскажал дека за да се биде непослушен ние ќе ги 400 години расправии, борба и тешкотии. Моите пријатели, моето семејство, мојот народ, дека 400 years has ended. #RaiseUP

 

  

Leave a Reply

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *


Read this book!

Изберете јазик


Измени Превод

Брзи снимки

Category