Мени

Следете @ Lockdownlive на Твитер.

scdsc

детали

 • Владата Име: Марк Диксон
 • Регистрирај се Број: Р-01558
 • Возраст:32
 • Време служев:14 години
 • Роден град:Чикаго, Illinois
 • Реченица:35 години
 • Тековната задолжен:1ул степен убиство, 2 Точки од обвинението за обид за убиство
 • Алијас:Chyna Бо
 • Датум на издавање:2034
 • Затвор Припадност:Гангстер ученик
 • Круг на влијание:Г-дин Нил Labro, Падне назад
 • Институција:Pickneyville Correctional Center
 • Со секое дете убиени на улиците, на bullseye на главата расте поголем.

Отворено писмо затвореникот да Мелиса Харис Пери

prison-second-chance

Почитуван Г-ѓа. Харис Пери,

Дозволете ми да започне со тоа дека сум бил поддржувач на вашата кариера од почетокот на 2000. Вашиот инсистирањето да се биде глас за безгласните е критична и многу ценети. Ви благодариме.

Моето име е Марк Диксон и сум бил во затвор, бидејќи јас бев осумнаесет-годишна возраст. Јас сум сега триесет и четири и се соочуваат со повеќе деветнаесет години затвор. Јас имам работено многу тешко да покаже доказ дека сум достоен за втора шанса, но се чини дека судовите се слепи за моите напори. Можеби тие се премногу хипнотизиран од тешко на криминал политиката, кои доведоа до пренатрупаните затвори. Судовите’ неподготвеност да се промени е можеби она што ги убедува дека затворениците како мене се исто така подготвени да се промени.

Токму сега Америка се чувствува товарот на пренатрупаните затвори. Политичарите и од лево и од десно се согласуваат дека нешто мора да се направи. Пукнатините во правниот систем ги голтнал 2.3 милиони граѓани, а бројот продолжи да расте. Додека луѓето се препознаваат трошење затвор како голем проблем, неколку наведете други штети кои произлегуваат од опсесија Америка со затворање. Ефектите на се има толку многу мајки и татковци во затвор се повеќе болки за стабилноста на американските семејства. Домови, кои треба да имаат мајките и татковците се осакатена од загубата на еден од родителите, или двајцата родители, поради нив да е со непотребно затвор.

Прашањето не е дали треба или не треба да се казнуваат луѓе за криминал. Прашањето е дали нашите апсење, убедување, и казна модели се ефикасни и фер. Исто така,, ние треба да сметаат дека некои криминалци имаат потенцијал да се направи пресврт на подобро. Ако се земе предвид ова, можеме да ја искористиме за нашата предност. Па многу од 2.3 милиони луѓе кои скапуваат во затвори во Америка се подготвени да покажат променето однесување, тоа е смешно дека никој не чини да се забележи или нега. Особено кога на средства наменети за олеснување на нивната промена се толку мала.

Спротивно на она што многу може да мислат, секој е способен за промена. Во последниве неколку дискусии за реформа на кривичното право на сите внимание е фокусирана на ненасилната криминалците добиваат втора шанса. Не треба да се сите криминалци им се даде шанса да се работи правото? Добивате ова! Во последниве случај законот Милер против. Алабама и Греам v. Florida судовите се обиде да го поправи проблемите својствени во издавањето доживотни затворски казни на малолетници. Нивната одлука да се смени начинот на малолетните лица се осудени беше врз основа на три фактори: 1) Малолетните лица не можат да го контролираат нивната животна средина 2) малолетните лица се лесно влијание и 3) кон личноста на малолетните лица не се целосно развиени. Огромно мнозинство на затвореници во земјата се малолетници или биле на малолетничка возраст кога фатени нивниот случај. Тие, до одреден степен, најверојатно ќе бидат жртви на влијателниот природа на сопствената младост.

Како многу од момчињата кои влегле затвор полн со мисли кои се вртат околу криминалитет станаа мажи подготвени да прифатат општество на здрав начин? Никој не чини да прашам ова прашање. Статистика дадени од Затвор Правни Вести велат дека само 2% of offenders who serve at least seven years in prison will recidivate. This should serve as clear evidence that it does not take forever for the wayward to recognize the ills of their ways. Таа, исто така им дава поддршка на идејата дека некои луѓе заслужува втора шанса за живот.

Знам дека ова е точно тоа, бидејќи јас бев осуден за убиство на осумнаесет. Денес, Јас сум ништо како момче кое влезе овие затвори. Most importantly, внимателно со мојот учинокот покажува конзистентен модел на раст кон се биде лице од некоја вредност. Иако бев осуден за убиство од прв степен, Се тврди дека моите постапки беа во самоодбрана. Судовите застана против мене. Во 1999 Јас бев меѓу првите да страдаат како резултат на Бил Клинтон Вистината-во-закони пресудата. Овие закони диктиран што морав да послужи 100% на мојата реченица. Еден може да се претпостави дека судот смета дека е потребно да им служи на сторителите секојдневниот на реченицата, со цел да се направи побезбедно општество.

За време на мојот шеснаесет години затвор. Јас се заработени мојот G.E.D., учествувал во бројни програми затвор, оствари позитивен заедница теренски преку живо од Заклучување, и Јас сум во моментов работат во насока и соработник степен во Либералната студии. Моето однесување затвор записот содржи само еден главен дисциплинска билетите во последните дванаесет години, што е многу тешко во затворите Јас сум бил во како што се Менард, Понтијак и Stateville [Илиноис Одделот за корекции]. Сево ова оди да се каже, Покажав дека сум променет човек. Јас сум покажува дека имам квалитети кои, всушност, може да се направи подобро општество. За жал, Јас сум уште се соочуваат со сила на Бил Клинтон сега призна грешката. Од мојата реченица е 100%, наместо 50%, која што беше пред Бил Клинтон го смени законот, Јас останав со повеќе деветнаесет години затвор.

Претходно зборував на моите напори да се промени. Мојата надеж е да се добие на луѓето да се признае дека некои затвореници, дали нивните злосторства биле насилни или не, треба да се даде втора шанса во животот. Исто како што јас се разбере вредноста на животот, потребата од законот и редот, и потребата од позитивни луѓе во општеството, така да многу други затвореници. Затворениците кои се заробени зад грешки се направени пред неколку години, и се зголемија многу подалеку. Јас како што копнеат да се покажам, моето семејство, и во светот како и некој од неговите ужасни позиција во животот (затвор) може да се направи со втора шанса, така да многу други. Само на луѓе со моќ да ја признае нашата промена не се подготвени.

Тоа не е дека затворениците не се подготвени да се промени. Проблемот е тоа што пратениците не се подготвени да се наградат затвореници за тоа. Проблемот е во тоа што многумина го сметаат затвореници да бидат подалеку добар. Проблемот е тоа што пратениците едноставно не ќе им даде на затворениците втора шанса, без разлика колку тие се хабилитирани. Велам хабилитирани бидејќи рехабилитирани покажуваат дека многу затвореници биле некогаш научи правилно и погрешно. Многумина никогаш не беа. Она што сакам од пратениците е можност да се покаже дека сум, и другите ми се допаѓа, кои работат за да се промени се достојни за втора шанса.

  

One response to “Отворено писмо затвореникот да Мелиса Харис Пери”

 1. Brenda says:

  My son, Continue your quest to free physically freed, for you are free mentally.
  Love you much Kentake:)

Leave a Reply

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *


Read this book!

Изберете јазик


Измени Превод

Брзи снимки

Category