3657
Мени

Следете @ Lockdownlive на Твитер.

scdsc

детали

 • Владата Име: Tewhan Батлер
 • Регистрирај се Број: 26852-050
 • Возраст:34
 • Време служев:11 години
 • Роден град:Исток портокал, NJ
 • Реченица:30 години.
 • Тековната задолжен:РИКО
 • Алијас:Масакрот
 • Датум на издавање:2029
 • Затвор Припадност:Крв (Двојно II / QSBG)
 • Круг на влијание:Altariq Gumbs, Emmanuel Jones, Лестер Alford, Marco Мигел Робертсон, Pele Brown, Дејвид зујат, Џермејн Реј, Марко Мартин, Michael Simpson, Omar Остин, Quaheem Едвардс, Torvos Симпсон, Винсент Gamboa
 • Институција:USP McCreary
 • Тука, мојот живот зад решетки нуди разбирање за оние од вас кои вложување во "животот" без разбирање на нејзините последици: на катастрофа, на пречките и патување мора да патуваат сами кога чеканот е тресна, вашиот мобилен е заклучен и светлата излегувам.

Имиња на црнечката заедница

Тоа не бев јас. Тоа беше името, името што искривени моето мислење и ми направи во еден верник на илузијата и nonbeliever на праведниот Всушност.

Генерација денес и оние од последната генерација не фаворизираат имиња и атрибути обвинет во Африка и на нашите предци. Ние збунувачки изберете имиња и адреси се претпостави како убиец, Murda, Масакрот, и така натаму. Нашите родители ни се облекуваат во имиња како што се Мерцедес и бескрајноста, празни куќи кои веднаш ни се поврзете од утробата со самоуништување.

“Стапови и камења може да се скрши коските мои, но имиња никогаш нема да ме боли.”

Тоа е, освен ако тие би можеле да бидат поврзани со самосвест, Перцепцијата, и генерацискиот континуитет. Грабање на вистинската тежина на име, Атрибут, алијас, наслов, етикета; Ајде да ја разгледаме атрактивни жанрови на општеството, посебно во урбаните малцинства, рапери на пример. Се сеќавам кога рапери бара кредибилитет кај поединци кои навистина живеат одреден начин на живот? Денес, individuals, особено на младите, обожавам рапери. Рапери се сметаат себеси “Кока-Кола Момци”, “Млади Thug”, или дури и како го направи Џеј-Зи и Бијонсе, “Бони и Клајд”. Актери и актерки се промени нивните вистински имиња за да ги собере на мувла на Холивуд и западната култура. Листата продолжува. Тоа е само името, или така си мислел. Имиња се симболи, билборди на кои пишуваше ова е мене.

Вие не го ни поим. Кој си ти? Одамна заборавените се прастара ритуали на нашите предци точно име и поклонување. А името не требаше да звучи хип, кул, или да биде без значење. А името беше настава, насока. А мажот и жената цел беше да се живее во согласност со чест на нивното име. Во моментов, мажите и жените живеат и умираат “лепење на сценариото” на нивното име или прекар; Како резултат на тоа, живеат и умираат за Имињата што не се ни припаѓаат нам. Најболните е смртта на нашиот идентитет како ќе продолжиме да ги прифатат нашите сопствени имиња не.

Каде се нашите Ojores, Mumias, Ajanis?

Пред да се однадвор можат да ги изразат совршеност мораме да се откријат, сакам себеси, и да престане да му дава е гајле кој се чувствува поинаку.

  

Leave a Reply

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *


Read this book!

Изберете јазик


Измени Превод

Брзи снимки

Category