Мени

Следете @ Lockdownlive на Твитер.

scdsc

детали

 • Владата Име: Torvos Симпсон
 • Регистрирај се Број: 47110-078
 • Возраст:35
 • Време служев:20 години
 • Роден град:Далас, Соединетите Американски Држави (по пат на Лос Анџелес, CA)
 • Реченица:ЖИВОТ (осуден на доживотен како малолетник)
 • Тековната задолжен:Carjacking
 • Алијас:Единаесет
 • Датум на издавање:ЖИВОТ
 • Затвор Припадност:Крв (59 Обод)
 • Круг на влијание: Масакрот
 • Институција:USP Lewisburg (Специјални Единица за управување)
 • Мојот главен фокус, цел и агенда е некако да се добие општеството повеќе се вклучени со денешната младина и да, можеби, навлезат во главите на оние адолесценти доволно мудар да се согледа и користат вредни информации. Ова може да има големо влијание врз местото каде што можете да изберат да го поминат остатокот од твојот живот.

Маса затворање: Што се случува?

lockedup_pie

“Мора да сфатат што всушност се случува пред да можат ефикасно да се справи со неа.”
– Ральф

Сега прашањето е, што точно се случува во нашите заедници, во нашите училишта, and within the American justice system that has our youth dying and being incarcerated at an alarming rate?

Како што ако на насилство кои произлегуваат од дејноста банда поврзани и инциденти поврзани со дрога не е доволно, млади црни мажи, исто така, умира во рацете на истиот бели полицајци во “защищать” и ќе патролираат на нивните улици и заедници. Со неодамнешниот гушење смртта на Ерик Гарнер гледаме дека овие “убиства” не секогаш се ограничени на млад. Страв и омраза постојано докажано од страна на овие офицери имаат различни форми, стратегии, и тактики.

I find it disturbing and very hard not to notice on the many prison yards in various states that I’ve encountered that “ние” како црни мажи се секогаш огромно мнозинство. Кога ќе се разгледа на фактот дека ние сочинуваат помалку од тринаесет проценти од населението на Америка, фактот дека црнците се мнозинство на затворската популација треба да биде феномен вреди да се истражува; особено откако на зборови на 13-ти амандман се тесно смета:

“Ниту ропство ниту подневольное, освен како казна за кривично дело на горното страна ќе се уредно осуден ќе постојат во рамките на САД или било кое место се предмет на нивната надлежност.”

13-ти Амандман наводно укинува ропството во оваа земја. Сепак, добро обмислен и внимателно текстот на овој измамен поправка одразува реалноста на американската масовно затворање и неправедните судски систем на оваа земја и законите пристрасност кои се насочени на црнечката заедница, како и на прашањето на казната диспаритети и што е најважно зошто толку многу на нашата младина се насочени од страна на системот, кога тие не се целосно убиени на улиците.

Пред ние не можат ефикасно да се справи со овој проблем,, ние прво мора да се дојде до сознание дека во историјата на оваа земја, без оглед колку е лажно изигран, ќе останат фокусирани на својата “традиционный” ставовите на плен и капитализмот. За сите оние кои се фатени во пост-Обама ера и кои се чини дека да се мисли дека расата и бојата на кожата не е прашање во оваа земја: Ве молам вклучете го вашиот локален вести и погледнете околу. Ништо не се сменило, но ажурирање на стратегии и тактики за да подобро се вклопуваат денешна, “политички коректна” общество.

Once the reasons and purpose behind the peoplesmarches and outcries are treated as logical in a country that prides itself on freedom, правда, и еднаквост, хит дома и се реализираат и постапил по, тоа е моето верување дека ќе откријат зборовите на 13-ти амандман е автентична и релевантни.

Effectively dealing with today’s crises of mass incarceration and the devaluation of black lives will take a movement much larger than the small percentage of people who are already the minority. Тоа ќе бара акција во име на сите Американци кои веруваат во вистинската дефиниција на правда за сите. Тоа повеќето дефинитивно ќе бара образование не само во несвест, но оние кои се веќе свесни и повеќе вклучени, како и.

Ние ќе остане во застој, ако масите продолжат да бидат свесни, разделен, и неактивни за прашања од национален интерес, не просто “црна” или “сиромашните” на луѓето прашања. Маршеви ќе продолжи, така ќе се повтори и никогаш не завршува плачот на нема правда, нема мир!

  

Leave a Reply

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *


Read this book!

Изберете јазик


Измени Превод

Брзи снимки

Category