3541
Мени

Следете @ Lockdownlive на Твитер.

scdsc

детали

 • Владата Име: Omar Остин
 • Регистрирај се Број: 204603C
 • Возраст:31
 • Време служев:бидејќи 2001
 • Роден град:Њуарк, NJ
 • Реченица:60 години + 7 последователни години
 • Тековната задолжен:Двојно убиство
 • Алијас:K.O.
 • Датум на издавање:2043
 • Затвор Припадност:Крв (Валентин)
 • Круг на влијание:Altariq Gumbs, Лестер Alford, Pele Brown, Tewhan Батлер,
 • Институција:East Jersey State Prison (Rahway)
 • Ако реално G не може да ги одвратат youngins, ред, имаат ya начин, но барем дозволете ми првично вас за патот.

Како Дали Ние се Домет денешната младина?

Јас сум tryn да остане малку согласност, но тоа е тешко со оглед на околностите. Сепак, не не е изговор. Да се ​​случи или пробајте додека ти успее.

Комуникација помеѓу Брос од сите сфери на животот е тешко, освен ако ние сме тука меѓу себе. Тоа е целта иако на таа цел. Сум се зборува за некои силни влијателни Брос кои одат како јас и овие браќа се насочени кон прогрес за нашата младина и народ воопшто. А многу пати пичове едноставно немаат средства или места за да се придонесе. Тоа е каде што Во живо од Заклучување доаѓа како средство за да стигнат до младите и од таму култура во заедницата ќе почнат да се префрлат и промена. Некои од старите кучиња не можат да бидат објаснети со за едноставниот факт што тие се толку длабоко врши со она што, по ѓаволите, тие поминаа низ. Пичове се оставени во состојба да му верувате на нешто или некој, затоа плодот на човекот е толку многу оштетено тие се одговорност па дури и да се. Значи ние треба да работат во текот, и околу нив. Оние кои, всушност, се youngins трчање и пукање јас задржат некои од нив во близина. Тоа е лудо bkuz ако некој можеше да го чуе болните срање што излегува усти овие пријателе, што се одразува она што е на нивните умови, one would feel sorry for the people who actually have these dudes as leaders.

Сакам да го допрам за тоа како точно да користат алтернативни мерки за да се добие во сржта на овие Лил brothaz и sistaz. На наведуваш на начинот на живеење е силна, особено кога родителите не се добри примери. When my son was twelve-years-old he told me he wanted to punch someone in his school and walk out and never look back. What the hell could make a twelve-year-old think like that? Па си помислив јас го правеле истото точната нешто. Дали тој се запознаат мојата историја и само сакаат да имитираат она што тој мисли дека ќе одобри? Па мислев на она што беше тоа ме натера да сакате да го напушти училиштето? Тоа беше околности дома и во заедницата. Тие работи се повлече во текот ме, гравитациона работа. И работите бев учење во училиште во тоа време не беше во можност да командува мојот целосно внимание. Немав примери на она што знаењето беше и она што можеше да стори ако знаеше она што го правевте со него. Немав вистински почит во училиште или затоа што бев посиромашни од сиромашните, which meant I didn’t have the flyest sneakers on time. I wouldn’t say I got bullied but we were mutually inconsiderate of one another’s conditions. Овие работи ме натера да се чувствуваат несоодветна. The streets were more receptive of my kind of conditions. По сите, улиците улога во зошто мојата состојба беше она што беше. Јас само не имаат знаење и разбирање да ги артикулираат дека реалноста.

Разгледување на моите сопствени деца гледам некои од работите што може да испрати Лил мачка во погрешна насока. Јас почнете да се обидува да се сместат во нивните умови. Наставната програма во училиштата си го цица. тоа е правењето на нашите деца во роботи и водечки нив да потсвесно го прифати она што улога е издлабена за нив од страна и во согласност со некој друг. Тие се научени да ги поздравам делови на американската историја тие треба да бидат згрозени! They are taught to salute so-called forefathers who did not have their ancestors in mind when they spoke the words of freedom and independence. They are taught to only remember Dr. Крал. School modifies reality. And that’s bad bkuz the kids can get the truth in the hood from a dope fiend that used to be that dude and has wisdom. Ова создава недоверба фактор и го прави да расте. Секоја година Евреите и муслиманите и практично сите раси и религии повторно ги учат своите вистинската историја и да ги почитуваат тоа преку различни традиции. Palestinian children do not go to Judaic schools. Но црни деца (Афро-американски) се испраќаат до католички училишта дали или не нивните родители се дури и Католичката. Зошто? Because in most cases the local public schools suck or are unsafe. And this separates them from their friends and their community. Човек, Јас би можеле да одат на целиот ден на реални ситуации дека растенијата семето на незадоволство и остава младите црни деца да се обидат да се задоволи со само-направени реалноста на субкултура и, во одреден грасрут вид на начин, национализам i.e. банди, екипи, рап, итн.

Само кажувам деца да не се приклучат банди и да не убие едни на други и дека затворот не е на место и дека рана смрт не е она што тие сакаат не е доволно само по себе. We must come up with numerous grassroots ways that get to the heart of the matter to get the youth’s attention.

  

One response to “Како Дали Ние се Домет денешната младина?”

Leave a Reply

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *


Read this book!

Изберете јазик


Измени Превод

Брзи снимки

Category