Мени

Следете @ Lockdownlive на Твитер.

scdsc

детали

 • Владата Име: Ентони Вилијамс
 • Регистрирај се Број: 23830-112
 • Возраст:46
 • Време служев:13 години.
 • Роден град:Лос Анџелес, CA
 • Реченица:20 години.
 • Тековната задолжен:Марихуана Дистрибуција; Заговор да се изврши вооружен грабеж на банка
 • Алијас:Г-тон
 • Датум на издавање:2019
 • Затвор Припадност:Крв (Црна P. Камен)
 • Круг на влијание:DJay, МАЖИ СТОП
 • Институција:USP Бомонт
 • Да се ​​даде и да се разбереме се некои од најголемите подароци што Ви е дадена од Бога па не се плашат да го вратат на вашиот ближен.

HBCUs: Се млади Афроамериканците непочитување Историја?

hbcu

Имало пукање во Историски Црна Колеџи и универзитети (HBCUs) вклучувајќи и фаталноста на Тексас Јужна Универзитетот и други престрелки во Bethune-Cookman Универзитетот, Универзитетот Хемптон, Северна Каролина Централниот универзитет, Тенеси државен универзитет, Винстон Салем Државниот универзитет.

Дали е случајност или тренд?

Мислам дека денес младите луѓе се повеќе склони да се повлече пиштол да земе задник корне. Тие мислат дека не сте еден човек ако го изгубите тепачка. Тие не се разбере дека не може да се "победи Ем сите.

HBCUs беа воспоставени поради расизмот во САД. Тие дадоа Афроамериканците средство да станат образовани во државите каде белците сакаше Афроамериканците да биде исполичари, слугинки и батлери. Сега младите денес станаа расипуваат и заборавиле на борбата. Што мислам со борба не е недостатокот на финансии, туку недостигот на основните слободи. Младите денес не знаат што е тоа како да им се одбие услуга во ресторан. Тие не разбираат дека бил тепан до работ на смртта поради бојата на кожата или линчуван за гледање на бела жена. Тие младите од денес немаат идеја што нашите луѓе поминаа низ за слободите тие ги искористат предностите на, во исто време тие се земе здраво за готово. И тука тие се непочитувањето на нашите HBCUs.

Ќерка ми присуствуваа Тексас Јужна Универзитетот и се нафрлил врз од страна на три девојки. Кога јас прв пат беше кажано на инцидентот, првиот визија во главата ми беше на навалица на дворот затвор; но секако не е нешто што е претпоставувам да одат за на колеџ кампусот, особено еден од нашите HBCUs.

Јас чувствувам дека нашите луѓе во извесна мера изгубија својот пат. Ние настојуваме да се прошетаат на грбот на нашите предци и нивните борби. Многумина сметаат дека работите се должат кон нас, а не и понатаму продолжуваат да и се покаже на луѓето дека ние всушност го заслужуваат.

Јас како родител и Афроамериканец човек мора и ќе го прифати мојот дел од вината. Од мене се затворени, Не сум бил модел родител, ниту сум бил продуктивен граѓанин во мојата заедница. I aided in the destruction of my community and others abroad. We as parents, и Афроамериканците, треба да се засили и да им помогне на овие млади деца се разбере важноста на присутните колеџ.

Младите на денешницата: да биде дел од историјата. Промени историјата. Не непочитување историјата.

Мир на оние како Том Џојнер чија континуирана поддршка на HBCUs ги чуваат релевантни.

Камен Љубовта,

Г-тон

  

2 responses to “HBCUs: Се млади Афроамериканците непочитување Историја?”

 1. raymon says:

  I feel you bru I listen to tom joyner everyday when I got to go out and work he be talking some real stuff about life and its history I be trying my best to not let the past history of our culture make us in todays generation mad at whites and we as blacks start targeting all whites thats how I feel sometimes but having kids I got to as a man think better and do better to teach them

Leave a Reply

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *


Read this book!

Изберете јазик


Измени Превод

Брзи снимки

Category