Мени

Следете @ Lockdownlive на Твитер.

scdsc

детали

 • Владата Име: Quawntay Адамс
 • Регистрирај се Број: 06534-025
 • Возраст:40
 • Време служев:
 • Роден град:Compton, Калифорнија
 • Реченица:35 години
 • Тековната задолжен:Possession of Marijuana
 • Алијас:Bosco
 • Датум на издавање:2034
 • Затвор Припадност:Затвор Припадност
 • Круг на влијание:
 • Институција:USP Ханаанската

Направи Америка Безбедно Повторно?

Со притискање неговите за Белата куќа, Доналд Трамп е ветувајќи дека ќе се “направи Америка безбедно повторно.” Што точно значи тоа, со тоа што Америка безбедно “again?” Значи тоа безбедно, како во текот на денот пред доаѓањето на европејците и почна убивање на домородци? Тоа изгледа како единствениот пат Америка е безбедно– барем не се белци.

Од времето Африканците биле заробени и се качија врз бродовите со робови, Америка никогаш не било безбедно за Црнците. Не сум сигурен дали Доналд Трамп го знае ова, но за време на ропство што биле предмет на стотици години на киднапирање, напад, тортура, силување, и убиство. По Прокламацијата за еманципација, се формираат бели банди како што се KLU Клукс Клан и други терористички групи да продолжат со насилството врз Црнците. Кога се чинеше дека реконструкцијата ќе се направи нешто подобро за нас, Џим Кроу закони дојде. По Законот за граѓански права, полициската бруталност и црно-на-црна криминал станаа голем проблем за нас. Потоа дојде по војната против дрогата, војна, која е дизајнирана да се тајно повторно поробување ни во современи ропство (Затвори). И сега тука сме денес, време кога мажите се застрелани и убиени со рацете во воздухот, и ние се уште се убиваат едни со други на улиците на Чикаго, Балтимор, L.A, и во другите градови.

Кога бевме некогаш “безбедно?”

Можеби ветување на Доналд Трамп за безбедно “again” се однесува само на белците. можеби тој, како и повеќето луѓе кои бараат избори, навистина не ни се има на ум кога тој го прави ветувања,en. Можеби неговиот план за нас е истиот план Роналд Реган и Бил Клинтон за нас– lock us up and throw away the key. Откако сите ние се заклучени во клетките или мртви, Америка можеби навистина ќе се чувствуваат безбедно повторно.

  

Leave a Reply

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *


Read this book!

Изберете јазик


Измени Превод

Брзи снимки

Category