3528
Мени

Следете @ Lockdownlive на Твитер.

scdsc

детали

 • Владата Име: Quaheem Едвардс
 • Регистрирај се Број: 10800-084
 • Возраст:28
 • Време служев:6 + години.
 • Роден град:Патерсон, NJ
 • Реченица:20 години
 • Тековната задолжен:Заговор да се дистрибуираат, Оружје, Заплашување на сведоци
 • Алијас:Вол-Splish
 • Датум на издавање:2024
 • Затвор Припадност:Крв
 • Круг на влијание:Charles Taylor Jr., Дејвид зујат, Џошуа Carrell, Tewhan Батлер
 • Институција:USP Тусон
 • Јас сега знам што сакам од животот за себе, моето семејство и мојата заедница. Јас сум строго за обнова и промени. На хартија, Јас секогаш ќе бидат поврзани. Зедов заклетва! Но јас тресне за вистинската причина сега, или неколку причини: ПРОМЕНИ, Upliftment и просперитет. Raise Up!

БЕНГ: Одгледување на новата генерација

“Реал Секогаш ќе издвоите, и вистината никогаш не може да се фабрикувани”

Роден и израснат во Патерсон, a small town in northern New Jersey, I remember when gang-banging was foreign to us East Coast city kids. Секогаш кога терминот беше споменато, првите места што дојде на ум беа Чикаго и Калифорнија. Но кога растев или “само повлекува исклучување на тремот,” нашиот начин на трескањето беше главно територијалниот–блокови и маала–избор на боја на поединецот значи ништо.

Јас не го гледа на филм Бои додека бев веќе половината длабоко во банда удира начин на живот. The film that inspired my decision to take the next big stop was Јужна Централна. Уште tucking играчка пиштоли во мојот половината, Се чувствував како ликот O.G. Боби Џонсон но восхитував на неговиот син Ј-Рок само се чинеше дека се пореални. Филмот Јужна Централна погодени мојот однос кон ривали низ град. Бев Хувер двојка во мојот ум.

Додека речиси сите од моите пријатели беа собрани од страна на нивните мајки, тетки, или баби, Јас бев среќен да имаат и родителите околу. Јас не научат да го ценат тоа, додека таа беше премногу доцна.

Татко ми беше познат и почитуван низ целиот град од неговите денови на водење на улиците. Тој и мајка ми и двете направи се во нивна моќ за да ги задржи од лизгање. Се сеќавам денови кога јас би се надвор игра со моите пријатели и тој ќе дојде низ и да ме одиме со него. Јас би михалица. Но, тоа беше предупредувања на татко ми со кои се принудени задоволување изглед на моето лице. Тој едноставно би рекол, “можете да дојдете со мене, или да Ио газ во куќата!” И тоа наскоро ќе стане редовна работа.

Тогаш, Јас не успеа да сфати дека татко ми решеност да ме задржи подалеку од моите пријатели во секоја прилика тој го добив беше ништо помалку од индиректен предупредување дека на мојот кружок на влијанија беа проблеми. И до денешен ден јас колнат себе за да не се види поголема слика. Надвор од мојата група на пријатели, можеби две отиде заврши училиште и остана на вистинскиот пат. Другите се мртви или било заклучени во затвор некој.

Иако моите родители си го направија своето, Сè уште бев љубопитен. Сакав да знам што беше толку посебно во врска со улиците што тие не ме сакаат таму.

По неколку работи-in-и со закон и оди beefs со момците од низ град, потоа дојде мојот прв вистински искуство на бандата живот. Јас ќе стане една од оригиналните членови на “Бели знамиња”.

The White Flags gang was founded sometime around the end of 2000 in the once quiet housing complex of Brook Sloate Terrace . The White Flags gang was originally called “Darkside.” Во тоа време, Бев шеснаесет години и се уште живеат со моите родители на спротивната страна на градот. Јас била воведена во област преку мојот татко. Неговиот внук, my cousin, живеел во Брук Sloate. I began going to stay weekends with my relatives. Наскоро, Бев земајќи скок четириесет и пет минути да hangout на училиште ноќи. Јас беше прифатен во соседството од мојот роднина и неговите пријатели со отворени раце. What stood out to me was the camaraderie and how everyone got along, од помладата генерација, момчиња и девојчиња на возрасни. Секој беше како едно големо семејство.

Пред формирањето на бели знамиња банда, Имаше точка кога поголемиот дел од момците во Брук Sloate биле или рапери или спортисти. И надвор од долгата листа на талент имало две момчиња кој го наследи и отиде про. Марсел Шип и Џералд Хејс кои во моментов се игра формираат Аризона кардиналите.

Откако бели знамиња нападна тивко соседство, се се смени. Трескањето на ѕидовите почнаа како што печат нашата територија, и ние би можеле да бидат забележани од страна на нашите облека блока. Сите sported бела маици и бела bandanas. Таму сега беше се победи одредување на иницијации или прави нешто дивината за ленти. Немаше правила или застрелан повикувачи и покрај тоа што ги поздрави еден на друг со долга ракување никој не се осмелуваат призна дека бевме банда. Дојдовме заедно како група. Имавме една цел а тоа беше да се заштити нашето соседство.

After earning the respect of other areas throughout Paterson, White Flags would eventually expand and branch out into other neighborhoods. Првиот блок да се приклучат беше UNION AVE, само неколку блокови подалеку од Брук Sloate. Тогаш микроб достигна BELMONT AVE и кули. Како група, јадевме, пушеле, Пиел, и славеа заедно.

Навистина, Јас не мислам дека било кој од нас, всушност биле свесни за она што го правевте. Но, реалноста наскоро ќе го постави во една прилика ние бевме пријде од страна на група на крв. Сите бевме запознаени со сите членови. Пред се припивам до било банда или постави, сите ние пораснав заедно. One spoke of how they admired what we were doing. Наместо склон на идејата да стане сојузници, the member asked for us to crossover and trade in our white bandanas for the color burgundy. За мене тоа беше пасивен начин да се каже, “се фаќате или легна.” Во толку многу зборови, на крв беа ни кажува дека нема простор во мал град за две банди. Да се ​​направи скратам приказната, ние одби каква било инволвираност и предметот никогаш не се спомнало повторно.

Некаде во текот на октомври 2000, Бев испратен далеку за Њу Џерси Државниот обука училиште за Момци (Jamesburg) за една година затвор за напад. Во текот на целиот мој понуда, Јас repped бели знамиња од страна на допуштајќи се знае секоја прилика добив. By this time Bloods and Crips were scattered throughout the tri-state area. Всушност, the Bloods first arrived in 1993 and the gang not only out numbered inmates in the prison system but also the guards. Бев сведок од прва рака она банда удира беше околу.

Додека правите моето време, Бев сведок момци добивање скокна, избоден, па дури и тропнал над главата со четка стапчиња. Мојот прв рок во со крв дојде кога еден од нивните членови беа преместени во мојот мобилен.

Веднаш, тој забележал моите означување на ѕидовите и кога тој распрашуваше за бели знамиња, Јас не се двоумеше да дефект нашата кратка историја. Тој тогаш одговорија со repping неговиот сет, but he still seemed surprised by my bluntness. Јас подоцна ќе научи дека мојот цимер “ме потресе до спиење,” meaning that he pretended everything was cool between us. He began to send word to other Bloods who were also on the tier and when I asked him about it, he assured me that he was only informing his homies what I was repping, but I was definitely paranoid.

Следното утро, додека мојот цимер и јас беа придружувани до рекреација, Мојот сомнеж е потврден како што тој и четири од неговите homies мене скокна. Во резултат, Бев предаден на другата страна на затвор.

Но, this would not slowdown or stop me from repping. Всушност, мојата рок во со крв зголеми мојата доверба. Денот кога беше објавен, Сфатив дека беше само еден лево правење бесмислени бучава. Со проверете дали добив од малолетничко систем, кој плаќа затвореници $1.00 на ден, Јас купи сосема нов облека, а околу четири свежо бело bandanas. Јас врзани еден околу мојата глава, две опфатени двете зглоб и натаму дружевме на еден од моите назад џебови. (Don’t recall which pocket because left or right meant nothing to our group).

Шетав да Брук Sloate со иста гордост што ја оставив со, ако не и повеќе. Не можев да дочекам да го видам мојот “семејство.” Сакав да ги види дека сè уште бев repping. Но, штом еднаш влегов во сложени и доби честитки од моите браќа, Јас забележав дека никој не ме поздрави со “пет минути” ракување. Дури и кога не сум направил обиди, I was stopped in mid air only to receive a simple firm handshake. It reminded me of the day I graduated from the eighth grade and I shook hands with the school principal. За да бидат работите уште полоши, Јас бев само еден спортски бели знамиња. What caught my eye was for the first time I noticed quite a few members with red bandanas dangling from their pockets. Бев предаден пијалоци како и сè беше кул, но никој не беше во можност да се одржи контакт со очите. Имаше музика каде што одекнува од мала Panasonic радио. На безгрижен ставови добив од моите браќа јаде далеку во мене. Не можев да им помогне, но се скрши непријатна тишина.

Прашав, “Ио, каде y'all знаме на”?

Неколку намалат нивните очи ме, лов на патки зад еден на друг. This had been the question everyone was avoiding.

Конечно, долго време пријател со името на Мравка-Live прозборе и тој не се намали било ќошиња,

“Не никој претставник DAT срање околу тука не повеќе,” Мравка-Live рече, во потрага мене во текот како да сум бил на непријателот.

“Тоа е крв Ганг сега,” да додадете на својата храбра изјава, тој почна извртување до прстите, правење знаци јас не разбирав. Другите проследено со знаци на сопствените, while moving their feet to the music. I later learned this to be B-hopping or B-walking.

На сцената ме направи болни на мојот стомак, а јас не чувствував срам. Јас потроши нема време одење подалеку и сите тие се смееше како Тргнав право дома. Јас би се заклучи во поткровјето на стан на моите родители со умот оди во секоја насока. I felt betrayed. Most of all, Се чувствував како затвореник повлекува назад во општеството по долго понуда.

Бев изгубена!

Следниот ден, Јас би ја посетите други области во Патерсон, каде бели знамиња еднаш преполн аглите. Очигледно беше дека секој имаше или се претвори во крвта или се откажа банда удира заедно. My thoughts were drawn back to the earlier meeting we had with the Bloods. Тоа не да биде долго за нив да се добие секој да го конвертирате.

Во текот на следните неколку месеци, Продолжив да висат во Брук Sloate, оставајќи мојата бела bandana зад. I felt it was either White Flags or nothing!

Не само што на крв земени над улиците на Патерсон, но тие беа придружени од страна на друга банда наречена Младите Gangstas или YGs за кратко. They were considered to be little brothers of the Bloods in Paterson.

Како што одминуваше времето, there was not a day that went by that I wasn’t asked to join the Bloods organization, но јас секогаш ќе се намалува. Она што го правеше известување беше дека истата љубов и единство меѓу bloods јас забележав кога јас прв пат дојде на Брук Sloate, барем од надвор гледа. На крв и YGs беа добро се почитуваат насекаде и мојот интерес продолжи да расте.

Март 29, 2001, Јас бев официјално YG. Ние ќе ја стави во работа за bloods, тероризираат градските улици. Луѓе се плашеле да одиме на продавници сами, бидејќи на крв и YGs преполн секоја друга уличниот агол. Се чинеше секој беа во страв за своите животи.

Месеци подоцна, Бев полноправно Крв и се приклучи на девет Треј Gangstas. I remember coming home late one night with my face swollen and lips puffy and my father inquiring about my injuries. Одбив да му кажам ништо додека тој се налутил. Јас тогаш лажел, сочинуваат некои приказна за две момчиња се обидуваат да му ја одземеш мене со лажен пиштол. Отидов за да се објасни како сфатив дека оружјето не беше реална и Зедов замав на мојата напаѓачи, што доведе до мојот погоди лице. Татко ми купи приказна, at least I believed he did and it was never mentioned again.

Тоа беше тогаш.

Дванаесет години подоцна,, I write from a high security federal penitentiary in Arizona, where I am an in-active Blood member. I am approaching a decade in the system on a twenty-two year sentence for conspiracy, поседување на огнено оружје, и употреба на физичка сила за да се заплаши федерални сведок. Федералниот систем ми покажа многу. Но што е најважно тоа ми покажа доволно за да се повлече.

За среќа, Бев благословен да никогаш не биле жртва на секаков престрелки или stabbings. Но за време на мојот патување во банда удира, Изгубив многу блиски пријатели внатре и надвор од овие затворските ѕидови. Јас сум среќен да се разбуди моите искуства. Некои добри, но повеќето од нив лоша.

Stay tuned за повеќе за да дојдат.

  

Leave a Reply

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *


Read this book!

Изберете јазик


Измени Превод

Брзи снимки

Category