3666
Мени

Следете @ Lockdownlive на Твитер.

scdsc

детали

 • Владата Име: Марк Диксон
 • Регистрирај се Број: Р-01558
 • Возраст:32
 • Време служев:14 години
 • Роден град:Чикаго, Illinois
 • Реченица:35 години
 • Тековната задолжен:1ул степен убиство, 2 Точки од обвинението за обид за убиство
 • Алијас:Chyna Бо
 • Датум на издавање:2034
 • Затвор Припадност:Гангстер ученик
 • Круг на влијание:Г-дин Нил Labro, Падне назад
 • Институција:Pickneyville Correctional Center
 • Со секое дете убиени на улиците, на bullseye на главата расте поголем.

Кокошката куќа на заговор

Еден ден лисица, расте уморни од размената помеѓу тој и сопственик на кокошарник на кокошки, одлучува да ја украде целата кокошарник.

“Јас ќе ги издигне како моето и празникот на нив во мојот одмор.” Со брилијантноста на неговиот план длабоко врежана во главата, стари г-дин. Фокс е утврдено да се види таа се сретна. “Како можам да украде целиот кокошарник?” прашувал. По неколку дена на длабока концентрација на одговор дојде. Приближувајќи се кон портата на пилешко кокошарник, Присуство Фокс предизвика Груб. На кокошки неуспех и cawed во паника. “Смират!” рече лисицата. “Јас сум тука за да ви еманципира.” Страв од лисица и неговиот лукав лов стил кокошки почнаа да caw уште погласно. “Шшшш! Јас сум тука за да ви спаси од вашиот сопственикот,” љубопитните освен на жица на ограда. “Тоа не е вистина!” храбар петел со светло црвена чешел на главата, вели. “Нашите сопственик води, гасови, и нè штити од убијците како тебе.”

“Вистинската, но само по цена на повремена колење.”

“Ти си лажго,” прилично дебели кокошката тврди.

“Се плашам да не драги мои,” лисица вели одење подалеку По создавањето на отворањето во оградата.

Чекајќи лисицата да го напушти кокошки се релаксира малку и ќе почнат да разговараат за она што тие треба да направите. Голем петел со неколку кафена градите пердуви зборува прв, “Ние сме биле во оваа кокошарник за долго време, некои целиот свој живот. Уште, Се сеќавам, кога бевме слободни; слободно да талкаат и да се истражуваат земјиштето, јадат различни семиња, а што не, и да живеат без толку многу огради и барови околу нас.” Еден млад петел слаби чекори напред, “Што е толку многу подобро за тоа кога ќе имаме да се снабдуваме нашите сопствени храна и вода и да се заштити себеси од предатори. Тоа не звучи многу слободно да ме.” Еден краток, клеча кокошката одговори, “Г-дин. Фокс е лажго, но овој пат има вистина во неговите зборови. Нашите сопственик јаде само како многу кокошки како лисицата, само тоа е редовна работа, бидејќи ние сме биле обучени да го игнорираат.” Неколку кокошки налути со зборовите за сопственикот пријде на сквотот кокошката подготвени да Пек неа. “Ве молиме, Знам дека сите ние сме исплашени и не размислува јасно. Сите ние треба да направите е да се запрашаме, она што се случува со нашите јајца секое утро?” На кокошарник оди тивки додека се размисли нивната неискажлива тајна. “Тоа никогаш не се зборува за него, секој знае дека,” емотивна кокошката забелешки, кинење до. “Ние не сакаме да се соочиме со тоа, но ние плаќаат за сопствениците заштита со животите на нашите деца. Не можам да ви го видите?” Еден висок лути пилешко плука по нив, “И уште е она што ние се живее живот?”

Ја следеше дијалог од зад аголот, Г-дин. Фокс произлегува од неговата скривница. “Само ова утро, Јас . . . Г-дин. Фокс,” тој вели дека емотивно, “беше заробен и однесен во кујната на сопственикот и врзани за stewpot. Тоа беше среќен сум играл мртви доволно долго за да ги пренасочи своето внимание, или на друго место јас би се станува за компот во моментов. Тоа беше кога избегав што решив дека треба да работат заедно. Јас разбирам вашите стравови, но една од вашите петли ќе се разбуди сопственикот кратко, и кога тоа се случи, ние сме заглавени. Секој кој сака да го напушти мора да дојде сега.” Со овие зборови г-дин. Фокс бега. Кокошки заниша од неговите зборови го следат надвор од кокошарник. Ја поттикна пожари на глад, Г-дин. Фокс ја зграпчува еден од петли од страна на вратот, кршејќи го. Тоа не е долго време пред тој почнува кубење на пердувите и јадење месо. Шокирани од неговите акции, оние кои се уште се во кокошарник пауза. “Не грижете се,” вели тој, без здив одредување на петел. “Морав да го јадете пред тој почна да кукурикаат и се будам на сопственикот.” Оттурнува од нивните природни сомнежи, кокошки продолжи да избегаат од кокошарник. По водството на лисицата, тие работат и работат и работат додека тие достигнат пилешки кокошарник, кој му бил набрзина стави заедно со лисицата.

“Мислев дека ќе биде слободен,” вели висок, лути пилешко кој му помогна да го убеди другите да избега. “Вие ќе бидете во, но морам да ви стават во оваа пенкало. Инаку други лисици може да ве јадат, или вашиот сопственикот може да се украде сте далеку.” Ја дојде оваа далеку кокошки неволно го направите како што си кажа. Не порано од последните пилешко чекори во пенкало, “Океј, кој од вас сака неговото семејство да преживее?” Кокошки се погледне до збунети. “Јас не претпоставувам јадете нечистотија, и само пилешко хранат тука е во фарма на сопственикот. Ќе морам да одам и да го украдат доволно за сите што се хранат. Во замена за моите услуги, Ќе треба кокошка на ден.” Бори со одвратност, на дебеличка кокошката тврди, “Знаев дека е трик.”

“Зошто се двоумите? Вашиот сопственик добија секој јајца ќе положи секое утро. Пилешко еден ден не е ништо. Јас дури и ќе ви овозможи да го изберете.” Страшлив пилешки кои не рекол дека, “Океј, но само послабите или постари кокошки.”

“Тоа ќе се должи, ред. Сега, а јас си заминувам, кој ќе го задржи види во текот на пенкало за мене?” Неколку големи петлите чекор напред. “Добра,” вели г-дин. Фокс, ” Јас ќе бидете сигурни дека вашето семејство ќе добие фер застрелан во храна кога станува збор.” Salivating на свој гениј, Г-дин. Фокс граби друг пилешко, лакомо го голта долу. Држи до шепите како тој џвака, “Држете се, Јас знам што е ова личи, но верувајте ми дека кокошката е болен. Таа ќе го направи сите сте болни.”

Одат деновите од, тогаш недели, тогаш месеци, пред народот (кокошки) реализира стари г-дин. Фокс е само како нивниот сопственик. Ниту некогаш сте имале нешто во умот освен како тие ќе се хранат.

 

  

Leave a Reply

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *


Read this book!

Изберете јазик


Измени Превод

Брзи снимки

Category