Мени

Следете @ Lockdownlive на Твитер.

scdsc

детали

 • Владата Име: Roderick Sutton
 • Регистрирај се Број: 60128-066
 • Возраст:33
 • Време служев:8 години.
 • Роден град:Истон, Па
 • Реченица:17 години.
 • Тековната задолжен:Armed Bank Robbery; Firearm; Possession 5 grams or more of cocaine; Aiding & Abetting
 • Алијас:Роуч
 • Датум на издавање:2019
 • Затвор Припадност:None
 • Круг на влијание:
 • Институција:Allenwood
 • Here is where everyone loses and what everyone does, време! Time takes, but time teaches.

12 Години Славе

12 years ago, Стоев во Филаделфија Сојузна центрите за притвор е (FDC Филаделфија) Примање и празнење единици, мојот ум нејасна на реалноста пред мене.

“Што е вашиот број?!”

“6-0-1-2-8-0-6-6!” I reluctantly replied to the correctional overseer as I began to kneel down on the cold concrete slab that served as a bench to get shackled and handcuffed. 6-0-1-2-8-0-6-6 is what I had become, federal property complete with an eight digit bar code similar to a UPC bar code attached to consumer products. One-by-one about forty of us, сите луѓе со африканско потекло, беа водени во формирањето на една датотека подземни далеку под линиите на метрото на мембрана возови Филаделфија. Како што патувале преку овој извонредно изграден, добро осветлена, клима контролирани, подземен тунел, Јас искусни морничава чувство- чувство јас сум сигурен дека многу заробеништво африканските робови мора да се чувствува како тие беа водени во внатрешноста на бродовите со робови за патување средниот премин.

Откако стигнавме на спротивниот крај од тунелот, бевме однесен до површината и во слабо осветлена, гранив кафези во утробата на U.S. Сојузната судница во очекување на нашата судбина. Повеќето крајот ќе моли за милост или им помогне на угнетувачот уловиш другите. Јас не го направи ни. Како Kunta Kente пред мене, Јас пркосно стоеја до репресивниот систем и на крајот доби дваесет и еден lashings (години) за мојата т.н. непослушност. потоа, Јас беше вратен и потчинета на место на безнадежноста, незнаењето, раздор, и самоуништување.

Затворот е постојано glamorized со рапери, т.н. хауба niggas, и нивните ilk. Знаеш оние кои, ако тие се фатени, заврши плаче во судот, pleading for mercy and even assisting the oppressor in order to save themselves. You can watch every movie about prison, секој ТВ програма, допаѓа “исплашен Хетеро” и “60 дена во”, но спротивно на она што тие ви покажува во заблуда да се верува, затвор е место никој не може точно да се опише и ќе ве натера да се разбере, додека не го доживее за себе. И веруваат во она што ќе ти кажам- Вие не сакате да се кандидира во било кој од нашите чевли!

Како што повеќето од вас се зјапа во алтернативната локација за назад огледало 2016 и со нетрпение очекувам 2017, Сакам секој од вас да се реализира тоа за мене 2017 официјално се одбележува дваесет години дека сум бил роб на системот на кривичната неправда изграден на расизам, слугување, corruption, дослух, лицемерие, казна, лишување, несреќа, бирократија, и тиранијата. А системот на кривичната неправда која има за цел да dehumanize, humiliate, и изолирам оние од нас кои се сметаат за помалку од и други во очите на политичката елита во оваа земја.

Over these last twelve years I have been overtly and covertly mocked. Против сите коефициенти, Станав исклучително луциден и ја зајакна мојата решеност во место со цел да се скрши.

Тие ставени окови околу мојата глуждовите, половината, и зглобовите, но тие никогаш не би можеле да оковавам мојот ум!

Мојот мозок останува Unchained!

  

Leave a Reply

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *


Read this book!

Изберете јазик


Измени Превод

Брзи снимки

Category